Перевірка знань 

Учень зібрав електричне коло з джерела струму (1), реостата (2), ключа (3), амперметра (4) й вольтметра (5). Замкнувши ключ, він двічі провів вимірювання напруги на полюсах і сили струму в колі при різних опорах зовнішнього кола (див. фотографії). Визначте ЕРС джерела струму. 

Відповідь:
"123" В
Правильна відповідь:
"3,9" В

На рисунках наведено графіки змін напруги на конденсаторі коливального контуру та сили струму в котушці індуктивності цього контуру. Знайдіть ємність конденсатора контуру (в мікрофарадах). Вважайте π = 3,14.

 
Відповідь:
"456" мкФ
Правильна відповідь:
"250" мкФ

У двох мензурках міститься вода, в одній з них плаває лід (див. рисунок). Температура води в мензурці 1 дорівнює 0 °C, а в мензурці 2 міститься гаряча вода при температурі 93 °C. Коли воду з мензурки 2 вилили до мензурки 1, встановилася температура води 30 °C. Знайдіть початкову масу льоду (в грамах). Питома теплоємність води 4,2 кДж/(кг·К), питома теплота плавлення льоду 330 кДж/кг. Теплоємність мензурок та теплообмін з навколишнім середовищем не враховуйте.

 
Відповідь:
"65" г
Правильна відповідь:
"42" г

Знайдіть, під яким кутом до горизонту слід розташувати плоске дзеркало, щоб відбиті від нього сонячні промені йшли, як показано на рисунку.

 

Позначте процес, який є адіабатним.


Для визначення довжини світлової хвилі використали дифракційну решітку з періодом 0,01 мм. Перший дифракційний максимум одержали на відстані 11,8 см від центрального максимуму. Визначте (в мікрометрах) довжину світлової хвилі, якщо віддаль від решітки до екрана становить 2 м. Відповідь введіть в вигляді цифра, цифра цифра (без пропусків)

Відповідь:
"6744" мкм
Правильна відповідь:
"0,59" мкм

Визначте, у скільки разів змінилася сила гравітаційної взаємодії між космічним кораблем і Сонцем, якщо відстань від космічного корабля до Сонця збільшилась у 3 рази.


Дві заряджені кульки підвішено на нитках однакової довжини на штативах однакової висоти. Коли штативи наблизили один до одного, нитки через відштовхування кульок відхилилися від вертикалі на однакові кути. Оцініть, які з висновків є обґрунтованими:

1) знаки зарядів кульок однакові;

2) заряди кульок однакові за модулем;

3) маси кульок однакові?


Під час згоряння певної маси палива виділилась енергія 9 МДж. Обрахуйте, на скільки змінилася маса спокою речовини внаслідок цього процесу. Швидкість світла у вакуумі 3·108 м/с.

А Зменшилася на 10-10 кг.

Б Зменшилася на 3·10-10 кг.

В Зменшилася на 0,03 кг.

Г Не змінилася.

Д Збільшилася на 3·10-10 кг.


У повітрі об’ємом 50 л при температурі 18 °C міститься 0,45 г водяної пари. Знайдіть відносну вологість повітря. Густина насиченої водяної пари при 18 °C дорівнює 15 г/м3.


На рисунку подано діаграму енергетичних рівнів атома. Виберіть стрілку, яка позначає перехід із поглинанням фотона найменшої частоти.

 

Поверхню металу по черзі опромінюють світлом з частотами ν1 і ν2 > ν1. У другому випадку максимальна кінетична енергія фотоелектронів у 2 рази більша, ніж у першому. Знайдіть роботу виходу A електронів з даного металу (h - стала Планка)..

А. .

Б. .

В. .

Г. .

Д. .


М'яч падає без початкової швидкості. Позначте графік, на якому показано залежність швидкості м'яча від часу t з урахуванням опору повітря:

А
Б
ВГД
 


 

 


В однорідне магнітне поле з індукцією 20 мТл перпендикулярно до ліній індукції влітає електрон з кінетичною енергією 32 кеВ. Скільки сантиметрів становить радіус траєкторії руху електрона? Елементарний електричний заряд 1,6·10-19 Кл, масу електрона вважайте рівною 9·10-31 кг.

Відповідь:
"2" см
Правильна відповідь:
"3" см

Суцільний циліндр підвішений до динамометра. На фотографії 1 показано шкалу динамометра, коли циліндр перебуває в повітрі; на фотографії 2 — коли циліндр повністю занурений у воду (він не торкається дна або стінок посудини). Знайдіть густину матеріалу циліндра (густина води 1000 кг/м3).

А 3500 кг/м3

Б 2100 кг/м3

В 1400 кг/м3

Г 1100 кг/м3

Д 600 кг/м3

 

Встановіть відповідність між виразами для сил і авторами встановлених закономірностей:

 А. .

1 Кулон.

 Б. .

2 Лоренц.

 В. .

3 Ньютон.

 Г. .

4 Гук.

 5 Ампер. 
Варіант Ваша відповідь Правильна відповідь
3
В
А
1
А
Б
4
Г
В
5
Б
Г

Установіть відповідність між умовами перебігу фізичного процесу і характером зміни параметрів стану газу:

Варіант Ваша відповідь Правильна відповідь
Тиск газу зростає прямо пропорційно до абсолютної температури
Газ стискують досить швидко.
Газ нагрівають у закритому балоні.
Тиск газу змінюється обернено пропорційно до його об’єму.
Газ нагрівають у закритому балоні.
Газ під поршнем змінює об’єм, перебуваючи в тепловій рівновазі з повітрям у кімнаті.
Об’єм газу змінюється прямо пропорційно до абсолютної температури.
Газ під поршнем змінює об’єм, перебуваючи в тепловій рівновазі з повітрям у кімнаті.
Газ нагрівають у вертикальному циліндрі під рухомим поршнем.
Змінюються і об’єм, і тиск, і температура га-зу.
Газ стискують досить швидко.
Тиск газу змінюється прямо пропорційно до його об’єму.
Газ нагрівають у вертикальному циліндрі під рухомим поршнем.

Маленька кулька, яку підвішено на нитці довжиною 2 м, рівномірно обертається в горизонтальній площині. Знайдіть кут (у градусах), який утворює нитка з вертикаллю, якщо кулька робить 30 обертів за 1 хв. Вважайте g = 10 м/с2, π2 = 10.

Відповідь:
"40" градусів
Правильна відповідь:
"60" градусів

Укажіть правильне твердження про те, чим поляризоване світло відрізняється від звичайного сонячного світла тим, що...


На стальному дроті завдовжки 1 м з площею поперечного перерізу 2 мм2 у воді утримують стальну кулю масою 7,8 кг. Знайдіть видовження тросу, нехтуючи його власною вагою. Густина сталі 7800 кг/м3, модуль Юнга 200 Гпа, густина води 1000 кг/м3. Вважайте g = 10 м/с2.


Виберіть джерело виникнення рентгенівського випромінювання в рентгенівській трубці.


Рівняння руху тіла має вигляд x = -5 + 3t - t2. Позначте графік залежності швидкості від часу, що відповідає даному рівнянню руху.

А.Б.
В.Г.
Д.
     

 


Визначте, у скільки разів змінилась абсолютна температура певної маси газу, якщо тиск газу збільшився втричі, а його об'єм зменшився в 2,5 рази?


На графіку наведено вольт-амперні характеристики двох провідників. Знайдіть, яку електричну потужність споживатимуть вони разом, якщо з’єднати їх послідовно та підключити до джерела напруги 40 В.

 

Повітряний конденсатор заповнили рідким діелектриком з діелектричною проникністю 2,5. Знайдіть відношення кінцевої ємності конденсатора до початкової.  Відповідь введіть в вигляді

цифра,цифра

Відповідь:
"344"
Правильна відповідь:
"2,5"

На рисунку показано траєкторію руху електрона в однорідному магнітному полі з магнітною індукцією 18 мТл (відстань між лініями сітки 2 мм). Вектор магнітної індукції перпендикулярний до площини рисунку. Обрахуйте швидкість електрона (·106 у м/с). Елементарний електричний заряд 1,6·10-19 Кл, масу електрона вважайте рівною 9·10-31 кг.

Відповідь введіть в вигляді цифра цифра,цифра   без пропусків

 
Відповідь:
"243" ·10^6 м/с
Правильна відповідь:
"25,6" ·10^6 м/с

Протон, який перемістився з однієї точки електростатичного поля в іншу, збільшив швидкість від 200 км/с до 500 км/с. Знайдіть різницю потенціалів між цими точками. Маса протона 1,67·10-27 кг, елементарний електричний заряд 1,6·10-19 Кл.


Укажіть, які з названих хвиль мають найменшу частоту.


Температура газу зросла від 10 °C до 350 °К. Знайдіть, на скільки змінилась абсолютна температура газу.


Визначте масу m срібла, що виділилося за час t на катоді при електролізі нітрату срібла, якщо електроліз проводився при напрузі U, а витрати електроенергії при електролізі W. Електрохімічний еквівалент срібла k.


Установіть відповідність між графіками коливальних рухів відповідають такі значеннями максимальної швидкості коливань:

1) 0,01 м/с; 2) 0,03 м/с; 3) 0,1 м/с; 4) 0,3 м/с; 5) 1,2 м/с.

Значення швидкості можна вважати однаковими, якщо вони відрізняються менше ніж на 10%.

 А. Б. В. Г.
    

Варіант Ваша відповідь Правильна відповідь
3
А
А
1
Г
Б
2
В
В
5
Б
Г

Позначте графік залежності сили струму від температури при незмінній напрузі в елементі електричного кола, який виготовлено з чистого напівпровідника.

А. Б.  В. Г. Д.
     


Виберіть, чим визначається висота звуку:

Визначте, скільки електронів міститься в краплі води масою 18 мг. У ядрі атома Оксигену 8 протонів і 8 нейтронів, стала Авогадро дорівнює 6·1023 моль-1.

А 1,08·1021.

Б 6·1020.

В 1,8·1020.

Г 3·1021.

Д 6·1021.


Виберіть правильну схему для вимірювання електричного опору резистора.

А.Б.
В.Г.
Д.
     


В однорідному магнітному полі знаходяться

1) нерухомі заряджені частинки;

2) нейтральні частинки, що рухаються;

3) заряджені частинки, що рухаються. Позначте, на які з них може діяти сила.


Дві кулі однакової маси, які рухалися назустріч одна одній зі швидкостями 30 і 10 м/с, зазнали непружного зіткнення. Визначте (у кельвінах) підвищення температури куль унаслідок зіткнення. Теплообмін з навколишнім середовищем не враховуйте. Питома теплоємність матеріалу куль 400 Дж/(кг·К).

(відповідь введіть в вигляді          цифра,цифра

Відповідь:
"111" К
Правильна відповідь:
"0,5" К

Визначте, який зі з’єднувальних провідників у колі (див. рисунок) необхідно перерізати, щоб покази амперметра зменшились у 2 рази. Напруга на ділянці кола не змінюється.

 

Визначте, у скільки разів зміниться доцентрове прискорення точки на лопаті вентилятора, якщо частоту обертання вентилятора збільшити втричі.


Конденсатор ємністю 10 мкФ, заряд якого дорівнює 0,2 мКл, під’єднують до котушки індуктивності. Відразу після цього швидкість зміни сили струму в котушці дорівнює 4·103 А/с. Знайдіть індуктивність котушки.


Камінь лежить на горизонтальній підлозі. Розпізнайте силу, що виникає «разом» із силою земного тяжіння, яка діє на камінь, відповідно до третього закону Ньютона.


На рисунку подано залежність сили пружності F пружини від видовження x. Визначте жорсткість пружини.



Дві третини шляху швидкісний потяг проїхав зі швидкістю 200 км/год, а решту - зі швидкістю 140 км/год. Визначте середню швидкість потяга на всьому шляху в км/год.

Відповідь:
"123" км/год
Правильна відповідь:
"175" км/год

Виберіть правильне твердження: енергія фотона …


Позначте спосіб досягнення максимального значення коефіцієнта корисної дії ідеального теплового двигуна.


На рисунку наведено графіки залежності кількості атомів для трьох зразків радіоактивних елементів від часу. Перегрупуйте елементи в порядку зменшення періоду напіврозпаду.  

 

Визначте (у діоптріях) оптичну силу лінзи, яка утворює на екрані дійсне зображення полум'я свічки, збільшене в 5 разів. Відстань від лінзи до екрану 3 м.

Відповідь:
"4" дптр
Правильна відповідь:
"2" дптр

За графіком залежності проекції швидкості тіла від часу визначте модуль прискорення тіла.

А 0,25 м/с2

Б 0,5 м/с2

В 0,75 м/с2

Г 1 м/с2

Д 3 м/с2



На іграшковій залізниці відбулося зіткнення двох «потягів» (див. рисунок). Після зіткнення вони зчепилися й рухаються далі разом. Знайдіть, у скільки разів зменшилася загальна кінетична енергія потягів унаслідок зіткнення. Маса вагончиків однакова.


На фотографії наведено розміщені поруч динамометр і учнівська лінійка. Визначте жорсткість пружини динамометра.


Виберіть ядро ізотопу, в якому найменша кількість нейтронів.

А. .

Б. .

В. .

Г. .

Д. .


Виконуючи лабораторну роботу з вимірювання прискорення руху кульки по похилій площині, учень має виконати певні дії. Нижче наведено деякі з цих дій. Встановіть послідовність виконання цих дій.

Ваша відповідь Вірна відповідь

Повторити вимірювання кілька разів.

Встановити кульку в верхній точці похилої площини та відпустити без поштовху, одночасно ввімкнувши секундомір.

Встановити кульку в верхній точці похилої площини та відпустити без поштовху, одночасно ввімкнувши секундомір.

Виміряти час руху кульки.

Виміряти час руху кульки.

Повторити вимірювання кілька разів.

Обчислити середнє значення прискорення та похибку вимірювання.

Обчислити середнє значення прискорення та похибку вимірювання.

В електричному колі, яке показано на рисунку, перемикач знаходиться в позиції 1, а напруга на конденсаторах U. Позначте вираз для кількості теплоти, яка виділиться в резисторі, якщо перевести ключ у положення 2. Ємність кожного з конденсаторів C.

 

А. .

Б. .

В. .

Г. .

Д.


Виберіть формулу, яка описує гармонічні коливання:

А. .

Б. .

В. .

Г. .

Д. .


В системі: гості (0), користувачі